/ Dentální péče

Dentální péče

Zdravé zuby a celkové zdraví

Problematika zdraví zubů ve psí a kočičí populaci je evergrínem posledních několika let. Data, která však máme k dispozici, bohužel ukazují velmi nízkou efektivitu všech snah, jejichž cílem je dostat tuto závažnou problematiku do popředí zájmu chovatelské veřejnosti. Jak jinak si vysvětlit fakt, že 90% majitelů nikdy nečistilo zuby svých miláčků a že ve veterinárních ordinacích tvoří problémy se zuby 85% u psích pacientů a 75% u koček.
 
Většina majitelů psů a koček začíná o problémech se zuby přemýšlet až ve chvíli, kdy se objeví nepříjemný zápach z dutiny ustní nebo potíže s příjmem krmiva v souvislosti  s bolestivostí patologického procesu. O tom, že prevence je v tomto případě mnohem efektivnější, lacinější a bezpečnější, než řešení pokročilého, většinou zánětlivého procesu, není třeba polemizovat. Na tomto místě je však nutné uvést jeden velice důležitý, ale často opomíjený nebo podceňovaný fakt. Zubní kámen a s ním spojené patologie, jako je zánět dásně (gingivitis), poškození měkkých tkání a pomnožení anaerobních bakterií s následnou produkcí toxinů, mohou být zdrojem dalších problémů. Tyto stavy totiž přímo ovlivňují celkový zdravotní stav jedince, nemluvě o obrovském riziku rozsevu bakterií do celého těla. Zvláště u starších jedinců s nejrůznějšími onemocněními ledvin, jater, srdce a jiných orgánů, může stát v pozadí právě hematogenní rozsev infekce (roznesení bakterií krví do různých orgánů) z dutiny ústní. Ve světle těchto poznatků je pak zřejmé, jak důležitá je preventivní péče o zdraví dutiny ústní.
  
K tomu, abychom pochopili, jak se o zuby starat, je třeba pochopit, jak se onemocnění rozvíjí. Na povrchu zubů se formuje plak, který se sestává ze zbytků potravy, bakterií a slin. Z něj se pak formuje ukládáním minerálů zubní kámen. Tento pak atakuje dáseň, u které se rozvíjí zánět, který můžeme pozorovat jako výrazné zčervenání. Dalším rozvojem zánětu jsou pak atakovány nejen vazy, které fixují zub v alveolu, ale i vlastní kost, tvořící čelist. Výsledkem pak je velice bolestivý proces, potenciálně nebezpečný pro celkové zdraví organismu.
  
Jaké jsou tedy možnosti preventivně působit proti riziku zdravotních komplikací v souvislosti s rozvojem onemocnění dutiny ústní? Samozřejmě zde můžeme zahrnout pravidelné čištění zubů majitelem. K dispozici jsou jak speciální kartáčky, tak i zubní pasty pro zvířata. Druhou možností jsou nejrozmanitější hračky a pamlsky, které mechanicky napomáhají čištění povrchu zubů. V neposlední řadě se pak objevují komerčně vyráběné diety, které povětšinou působí mechanicky na povrchu zubů. Existují však i diety, které mají tak zvané duální působení. Průkopníkem těchto nových technologií jsou krmiva Eukanuba a IAMS. Unikátní DENTAL DEFENSE SYSTÉM funguje díky mikrokrystalům polyfosfátů, jako mechanický čistič povrchu zubů při žvýkání a zároveň ve druhé fázi, kdy jsou polyfosfáty rozpuštěny slinami, vyvazuje volný vápník, který se ukládá do plaku a vytvrzuje jej tak v zubní kámen. Obrovskou předností těchto krmiv je aplikace DENTAL DEFENSE SYSTÉMU na všechna krmiva pro dospělce a tím umožňuje respektovat i ostatní potřeby každého jedince. Pochopitelně však tím nejzásadnějším předpokladem péče o zuby a dutinu ústní zůstávají pravidelné návštěvy u veterináře a důkladné, profesionální čištění zubů. Žádný z výše uváděných postupů a žádná z moderních technologií totiž NEELIMINUJE tvorbu zubního kamene ale pouze zpomaluje jeho tvorbu!!! Vezmeme li však v úvahu to, že prodloužením intervalu pro čištění zubů v anestézii můžeme snížit počet uspání našich mazlíčků, je určitě rozumné snažit se této prevenci věnovat velmi pečlivě.