🎁 200 Kč na nákup v Super zooVíce informací. 🐶

🐶 15+3kg ZDARMAVíce informací.

🎁 Lanové házedlo ZDARMA. Více informací.

/ Krmiva pro psy bez obilovin

Krmiva pro psy bez obilovin

Krmiva bez obilovin (a lepku) pro psy (a kočky) jsou v poslední době stále více populární. Hlavním důvodem je samozřejmě vyšší popularita podobných potravin u lidí. Potraviny bez obilovin a lepku mohou pomoci lidem, kteří trpí celiakií, lepkovou intolerancí či alergií na pšenici nebo obiloviny obecně.

Řada chovatelů preferuje podobný způsob výživy také u svých domácích mazlíčků. Proto jsou krmiva bez obsahu obilovin mezi chovateli stále oblíbenější a dostupnost těchto produktů na trhu se rychle zvyšuje.

Nicméně si musíme položit otázku, zda jsou vůbec krmiva bez obilovin pro psy tou správnou volbou? Čím bychom tedy psy měli správně krmit? Odpověď zní: to záleží…..

Jaké jsou nutriční potřeby dnešních psů?

Podívejme se nejprve na to, co dnešní psi vlastně pro svůj život potřebují? Nesmíme především zapomínat, že:

  • psi jsou masožravci. Jejich předci se lovením živili. Proto psi stále potřebují krmivo, které bude založené na živočišné bílkovině.
  • pes byl ochočen již před 10 000 lety. Člověkem byl tehdy hojně krmen právě obilnou stravou - například chlebem. Je pravda, že předchůdci dnešních psů obiloviny nejedli, nicméně zdomácnělí psi se přizpůsobili a jsou schopní sacharidy (obsahující obiloviny a lepek) snadno strávit. Právě proto jsou psi schopni lépe a efektivněji trávit sacharidy, než například vlci.
  • Dnešní psi trpí celou řadou civilizačních chorob, stejně jako jejich chovatelé. Jak museli psi žít se svými pány v domácnostech, přizpůsobili se lidskému stylu života - trpí tak stejnými problémy jako lidé, mimo jiné obezitou, cukrovkou, rakovinou, přecitlivělostí, alergiemi apod.

Co vlastně znamená strava bez obilovin a lepku?

Jaký je rozdíl mezi stravou bez obilovin a stravou bez lepku?

Jak již název prozrazuje, krmiva bez obilovin neobsahují žádné obiloviny. Krmiva pro psy bez lepku mohou, ale nemusí obiloviny obsahovat. Lepek je bílkovina, která se nachází v určitém druhu obilovin. Mezi ně patří pšenice, ječmen, žito, oves a špalda. Mezi obiloviny neobsahující lepek patří rýže, kukuřice, brambory, sladké brambory, amarant a merlík čilský (známý jako quinoa).

Lepek obsahuje v alkoholu rozpustný pšeničný gluten - gliadin. Ten je zodpovědný za celiakii u irských setrů. Krmiva pro psy bez lepku tento protein neobsahují. Lepek ale není součástí všech obilovin. Z tohoto důvodu mohou krmiva pro psy, které neobsahují lepek, obiloviny obsahovat či nikoliv. Na druhé straně krmivo bez obilovin je vždy také bez lepku.

Krmiva bez obilovin nejsou nutně také bez obsahu sacharidů

Je také důležité poznamenat, že zdrojem sacharidů mohou být v krmivu nejen obiloviny, ale také brambory, dýně, tapioka, čočka nebo jiné druhy zeleniny, ovoce atd. Obiloviny jsou stejně biologicky optimální, jako jiné sacharidy. Celá zrna mají oproti zpracovaným zrnům větší obsah vlákniny, minerálů a živin. Všechny sacharidy se metabolizují stejným způsobem.

Potřebují psi krmivo bez obilovin?

Většina zdravých psů krmivo bez obsahu obilovin nebo lepku v žádném případě nepotřebuje. Mohou se ale objevit důvody, kvůli kterým budou chovatelé muset po krmivu bez obilovin nebo lepku pro své mazlíčky přece jen sáhnout.

Například trpí-li pes nějakou potravinovou alergií. Víme, že ačkoliv je případů potravinových alergií u zvířat jen velmi málo, občas se objeví. Obiloviny či lepek nepředstavují v takovém případě menší nebo větší riziko, než ostatní možné alergeny.

Potravinová alergie zodpovídá za 1 % všech kožních chorob u psů1,2. Potravinová alergie je příčinou méně než 10 % alergických kožních chorob u psů2. Všechny druhy potravinových bílkovin jsou potenciálně antigeny, tj. mohou způsobovat alergie. Pšenice se na seznamu alergenů objevuje v asi 15 % všech případů2. Avšak pšenice, která obsahuje lepek, není nezbytně více alergenní, než jiné potraviny3. Ve skutečnosti je podle posledních výzkumů nejčastějším alergenem u psů hovězí maso. 

U psů, kteří mají skutečně alergii na obiloviny, je krmivo bez obsahu obilovin zcela určitě správnou volbou. U psů s potravinovou alergií (nebo jinými druhy alergie) lze pozorovat například následující příznaky: svrbění kůže, nadměrné vypadávání srsti, lysiny, zarudlá kůže, svrab a boláky, horká místa na kůži. Aby bylo možné stanovit, zda je krmivo bez obsahu obilovin pro psa trpícího alergií skutečně prospěšné, doporučuje se krmivo nejprve vyzkoušet.

Na rozdíl od lidí je celiakie u psů výjimečným jevem. Týká se v podstatě jen irských setrů. U malého počtu irských setrů byla v minulosti zdokumentována vrozená choroba, která se později rozvinula v alergii na lepek. Tento problém se ale týká jen konkrétní rodové linie irských setrů. Pro takové psy je samozřejmě krmivo bez obsahu lepku tou nejlepší volbou.

  1. Verlinden A, Hesta M, et al. Food Allergy in Dogs and Cats: A Review. Crit Rev Food Sci Nutrit 2006; 46:259–273
  2. Laflamme D, et al. Myths and misperceptions about ingredients used in commercial pet foods. Vet Clin Small Anim 2014; 44: 689-69
  3. Chandler  ML,  Burns KM. Chronic Diarrhea in a Dog & Nutritional Implications. CliniciansBrief.com May 2016

Potravinovaná alergie u psů a koček

 

Tabulka - Běžné potravinové alergeny u psů

beef = hovězí maso

dairy = mléčné výrobky

wheat = pšenice

lamb and mutton = jehněčí a skopové maso

egg = vejce

chicken = kuřecí maso

soy = sója

pork = vepřové maso

rabbit = králičí maso

fish = ryby

canned foods = krmiva v konzervách

dry food = suchá krmiva

diverse = různé potraviny

number of animals = počet zvířat

1) Krmiva v konzervách a suchá krmiva: komerčně dostupná krmiva, u kterých nebyl zjištěn přesný potravinový alergen zodpovědný za alergickou reakci

2) Různé potraviny: kukuřice, rýže, suchary, čokoláda, lepek